Strojová výroba

Cieľom strojovej výroby je cenová dostupnosť terakotovej dlažby pre jej širšie využitie, pričom vlastnosti materiálu, kvôli ktorým je terakota oceňovaná, ostávajú aj v tejto výrobe nezmenené. Niektoré série napodobňujú ručnú výrobu svojim drsnejším vzhľadom. Terakotová dlažba je na pocit teplá a príjemná - akumuluje teplo, zvyšuje pocitovú teplotu a celkovú pohodu v interiéri, čím zčasti šetrí aj energiu na vykurovanie.

Tieto dlažby sú dodávané bez povrchovej úpravy. V interiéri sa terakota štandardne po pokládke a vyškárovaní jednorázovo impregnuje a následne voskuje, pre minimalizáciu nasiakavosti a jednoduchšiu údržbu. Vrstva vosku sa podľa potreby jednoducho obnovuje, pridaním tekutého vosku do vody, ktorou sa dlažba umýva.

V exteriéri sa terakota používa bez povrchovej úpravy. Dlažba je mrazuvzdorná a povrch je prirodzene protišmykový, čo sú oceňované vlastnosti tak v interiéri (použitie v sprche, kúpeľni, kuchyni..), ako aj v exteriéri (vonkajšie schodiská, terasy a ďalšie).

Najčastejšie formáty: 5x28 / 7x28 / 9x36 / 14x28 / 15x30 / 18x36 / 20x20 / 25x25 / 30x30 cm (aj väčšie), šesťuholníky, osemuholníky, sokle a schodové prvky, atď. Hrúbka 1,3 - 1,6 cm.

 

Rustikálna terakota

Základná terakotová dlažba v klasickej červenej farbe, so zrnitým a škriabaným povrchom. Dlažba je paropriepustná, vhodná na podlahové kúrenie a mrazuvzdorná s mimoriadne širokým výrobným programom veľkostí, formátov a doplnkov.

Terakota Plus

Terakota s finálnou povrchovou úpravou (nie je potrebná impregnácia po pokládke), nenasiakavá, klasická červená farba, drsnejší zrnitý povrch, jemný lesk.

Brúsená (satinovaná) terakota

Ušľachtilá dlažba s pomerne hladkým povrchom, ktorý je brúsený špeciálnymi kotúčmi ešte pred vypaľovaním. Dlaždice sú zrnité, s matným zamatovým vzhľadom, príjemné na dotyk. Dlažba je použiteľná v interiéri aj exteriéri, ale vzhľadom na príjemný, jemný povrch nájde uplatnenie najmä v moderných a rezidenčných interiéroch.

Leštená terakota

Moderná hladká leštená terakota červenej farby, s jemným leskom. Dlažba má ušľachtilý a jemný povrch, vďaka presným hranám je možné kladenie na relatívne úzku škáru (2-3 mm). Dostupná aj vo verzii s rektifikovanými hranami. Vhodná na použitie v interiéri.

Terakota Natural

Terakotová dlažba v prírodnom svetlom až okrovom farebnom odtieni. Povrch nie je počas výroby upravovaný, je pomerne hladký a príjemný na dotyk. Sfarbenie jemne variuje v dôsledku prirodzeného prieniku solí na povrch dlaždíc počas schnutia.

Terakota "rezaná drôtom"

Terakota s výrazným charakterom a neopracovaným povrchom, so stopami po rezaní drôtom a premenlivou červenou farbou.

Terakota F-S

Jedinečná kombinácia vizuálu ručne robenej terakotovej dlažby s prednosťami modernej strojovej výroby - odolná dlažba s nízkou nasiakavosťou a klasickým svetlým zafarbením.

Terakota P-S

Séria P-S je výsledkom jedinečného spojenia šarmu a textúry ručne spracovanej dlažby s požiadavkami na pravidelný tvar a vlastnosti modernej terakoty. Sfarbenie je svetlejšie, tehlovo-oranžové a povrch dlaždíc je nerovný a pomerne drsný.

Terakota s remeselným povrchom

Vďaka svojmu teplu a prirodzenému odtieňu, rovnako ako aj svojmu drsnému a štrukturovanému povrchu, táto séria zachováva všetky hodnoty a charakteristiky remeselného produktu.

Terakota s remeselným povrchom - pololeštená

Pololeštená verzia predchádzajúceho remeselného povrchu. Nadobúda hodnotu a podobu dlhovekej terakoty poznačenej  časom.

Terakota Sole

Slnečný lúč na terakote, ktorý ju urobil svetlejšou, teplejšou, tieňovanou farbami zapadajúceho slnka nad Stredomorím. Toto je nová povrchová úprava terakoty, ktorá ju robí hladkou a zamatovou na dotyk, zatiaľ čo typické vlastnosti ako tvrdosť, odolnosť voči mrazu a trvácnosť ostávajú zachované.

Terakota IP-M

Svetlá hladká terakota s jemnou, nepravidelnou textúrou. Pôsobí prirodzene a mäkko. Zvlášť vhodná do moderného interiéru pre dosiahnutie príjemnej atmosféry.

 

Terakota IP-C

Robustnejšia terakotová dlažba v klasickom odtieni oranžovo-červenej toskánskej terakoty pre všestranné využitie. Povrch má mierne nepravidelnú, na dotyk hladkú textúru. K dispozícii v 2 obdĺžnikových formátoch.

Terakota IP-G

Odolná terakotová dlažba s väčšou hrúbkou pre všestranné využitie. Má prirodzene pôsobiaci povrch s jemnou textúrou a svetlé okrové sfarbenie.

Terakota IP-R

Klasická terakotová dlažba tlmenej svetločervenej farby so škrabanou textúrou. Všestranne použiteľná, v 2 obdĺžnikových formátoch.