Výroba

výroba zellige

Tradičná výroba zellige sa považuje za umenie samo o sebe. Prenáša sa z generácie na generáciu prostredníctvom remeselných majstrov. Výrobný proces je nezmenený už stáročia, hoci sa pri výrobe už používajú aj technológie. Na začiatku musí byť vhodná blatistá hlina predsušená v štvorcových formách, vyklepaná a orezaná do správnej podoby a dosušená. Takto predpripravené dlaždice sú ručne glazované a potom vypálené. Špeciálne tvary sa tradične vysekávajú z už vypálených glazovaných dlaždíc.

Za účelom osvojenia si mimoriadnych zručností vysekávania a tvarovania dlaždíc sa dlhodobý tréning často začína už v detstve. Vyžaduje trpezlivosť, veľkú precíznosť a skúsenosti. Pri špeciálnych tvaroch sa v tradičnej výrobe jednotlivé kúsky vzoru na záver skladajú ako puzzle glazovanou časťou nadol, upevnia sa cementom a pokryjú maltou alebo sádrou, aby sa pripravili na osadenie ako celé tabule. Pre moderné použitie môžu byť predpripravované na sieťovine.

Zellige, ktoré ponúkame je vyrábané ručne z nekultivovanej svetlej hliny a glazované tradičnými farbami. Glazúra je často polopriehľadná a jej tóny a odtiene kolíšu v spojení s farbou použitej hliny. Adaptovaný je modernejší výrobný postup, v ktorom sa špeciálne tvary vyrezávajú z predsušenej hliny a dlaždice sú 2x vypaľované (s glazovaním po 1 vypálení) pre väčšiu pevnosť.

 

Súčasné využitie zellige pre moderné projekty je mnohoraké...