Využitie

využitie zelligeV tradičnej podobe je zellige sériou vzorov využívajúcich pestrofarebné geometrické tvary, ako sa aj stále hojne používa najmä v severnej Afrike a na Blízkom Východe.

Pre moderné inštalácie sa však najčastejšie používa základný štvorcový tvar a jednoduchšie špeciálne tvary, aby sa dalo vyniknúť ohromnej pestrosti farieb, ktorá ich robí omnoho živšími a autentickejšími než sú uniformné, opakujúce sa industriálne dlaždice, hľadajúce dokonalosť v presnosti. Veľmi časté a očarujúce je jednofarebné použitie, sledujúc jemnú a delikátnu súhru kolísajúcich tónov, keďže terakotový základ pretláča svoj odtieň cez všetky farby glazúry.

Obľúbené sú aj šesťuholníky pripomínajúce tvar medového plástu, ďalej tvar rybia šupina, kombinácia hviezda a kríž, prepletajúci a do seba zapadajúci vzor alhambra, ale aj ďalšie.

Zellige môže byť použité mnohorakým spôsobom na dekoráciu akéhokoľvek povrchu, od stien, podláh, schodových podstupníc, obloženie krbov, až po fontány, bazény a kúpele. Obľúbené je použitie na kuchynské zásteny, obloženie kúpeľní, stolové dosky na terasách a záhradnych stoloch.

Vďaka svojmu lesku a hre svetla a tieňa, dá sa použiť aj ako obklad vybraných častí stien, ktoré majú vyniknúť, napríklad na chodbách, okolo zrkadiel a podobne. Väčšinou sa používa na obklad stien, no dá sa rovnako dobre použiť aj na podlahu.