Výroba

výroba cementových dlaždíc

Cementové dlaždice sú vyrábané ručne, s mnohými farebnými vzormi, zvyčajne v štvorcovom formáte.

Skladajú sa spravidla z troch odlišných vrstiev. Povrchová vrstva s hrúbkou cca 4 mm, sa skladá zo zmesi minerálnych farbiacich pigmentov, mletého mramorového prachu a jemného bieleho Portlandského cementu, ktorá sa vlieva do častí pripravenej formy podľa zvoleného vzoru. Odolnosť voči opotrebeniu, farba a jasnosť závisia od kvality tejto vrstvy.

Druhá vrstva sa skladá zo zmesy jemného piesku a šedého portlandského cementu a slúži ako základ na posilnenie prvej vrstvy. Spodná vrstva, zmes jemného piesku, šedého cementu a jemného štrku, poskytuje celej dlaždici pevnosť. Hrubá vrchná dizajnová vrstva dáva dlaždici vysokú životnosť a trvácnosť, schopnú odolať desaťročiam používania.

Na rozdiel od keramických obkladov, ktoré sú glazúrované na povrchu a potom vypaľované, cementové dlaždice sú vyrábané hydraulickým vtlačením a spojením farebnej pigmentovej vrstvy s nižšími vrstvami. Farebná vrstva sa tak stáva súčasťou celej dlaždice. Celý proces si vyžaduje veľkú zručnosť, prax a precíznosť. Výsledná dlaždica má hrúbku 1,5 – 2 cm. Proces ďalej pokračuje ponorením do vody a dokončením hydratačného procesu, a následným vytvrdením a vysušením. Po 2 až 4 týždňoch sú dlaždice pripravené na expedíciu.