INŠTALÁCIA A ÚDRŽBA
Pravidlá inštalácie cementových dlaždíc sú jednoduché, je však potrebné ich dôsledne dodržať, pretože následné opravy sú komplikované.
Inštalácia má niekoľko špecifík a prebieha v týchto krokoch:
- pokládka - lepenie
- škárovanie
- impregnácia
Ak sú správne nainštalované, vytvoria cementové dlaždice nádherný, odolný, ľahko udržiavateľný povrch, z ktorého budete mať radosť po celý život!
Technické údaje
- Váha jednej dlaždice je 1,3 kg, tj. 32,5 kg/m2. Hrúbka 1,6 cm, +/- cca 1-2 mm.
- Dlaždice pre použite na steny majú hrúbku cca 1,2 cm.
- Dlažba je odolná, nehorľavá, 100% recyklovateľná a nešmykľavá.
- Použitie: rezidenčné aj komerčné, interiér aj exteriér.
Skladovanie
Nerozbalené cementové dlaždice v krabiciach skladujte na suchom mieste. Nenechajte ich zmoknúť! Vlhkosť môže na dlaždiciach, ktoré nie sú ešte finálne ošetrené, zanechať škvrny, biele vápenné výkvety alebo farebné zmeny.
POKYNY K INŠTALÁCII
Všeobecné pokyny
- V konečnom prostredí pred inštaláciou v interiéri nechajte dlaždice aklimatizovať.
- V priebehu inštalácie a manipulácie s dlaždicami dajte pozor, aby nedošlo k poškodeniu povrchu, hrán a rohov dlaždíc. Dlaždice držte hornou vrstvou smerom k sebe, aby sa nepoškriabali.
- Cementová dlaždica je výrobok na báze cementu a môže mať na povrchu usadeniny. Tie zmiznú čistením v priebehu pokládky alebo počas priebežnej údržby.
- Pri pokladaní je dobré utrieť zadnú stranu dlaždice vlhkou špongiou, aby sa odstránili zvyšky betónového prachu a aby dlaždica správne priľnula.
Na cementových dlaždiciach sú vidieť veľmi malé odchýlky farby a dizajnu; cementové dlaždice rovnakej farby a vzoru nie sú úplne totožné. Táto ich charakteristika je dôsledkom ručnej výroby a povahy cementu. Počas pokládky sa preto odporúča miešať dlaždice z rôznych krabíc, čím sa dosiahne krásny prirodzene bohatý vzhľad. Detaily sa z blízka dajú rozoznať, no po dokončení inštalácie nebudú viditeľné.
- Dlaždice sa musia inštalovať na hladký, vyrovnaný, stabilný, čistý a úplne suchý betónový povrch, cca 19mm pod želanou finálnou výškou povrchu (16mm pre dlaždice a cca 3mm pre lepidlo).
- Nikdy nepokládajte dlaždice na čerstvo položenú betónovú podlahu/poter. Vlhkosť, odparovanie alebo prebytočná voda môžu spôsobiť škvrny, priehlbiny alebo praskliny na povrchu.
- Neinštalujte pri nadmerne teplom počasí alebo na priamom slnku.
- Dlažbu je možné klásť buď tradičným spôsobom do cementového lôžka alebo najlepšie do flexibilného cementového lepidla.
Vyberte si usporiadanie dlaždíc a rozložte si ich na miesto (časť z nich), aby ste sa uistili o výsledku pred samotnou inštaláciou. Pokiaľ si vyberiete tradičný vzor v štýle koberca, začnite so stredovým vzorom, potom položte okraje a rohy. Nakoniec pokladajte vonkajšie dlaždice, ktoré zrežte, aby pasovali (resp. kombinujte tento postup tak, aby ste mali vždy dosť voľného priestoru pod nohami pri pokladaní vonkajších dlaždíc tak, aby ste nešliapali na už položenú dlažbu). Aj v prípade patchworku je dobré mať pripravený návrh, ako chcete dlaždice ukladať.
Pokládka
- Použite štandardné flexibilné (rýchloschnúce) lepidlo na dlaždice.
- Lepidlo nanášajte rovnomerne na podlahu aj na zadnú stranu dlaždice (pre lepšie priľnutie a korekciu mierne kolísajúcej hrúbky dlaždíc). Nanášajte na celý povrch zadnej strany dlaždice. Použite murárske hladítko s veľkými zubami - minimálne 8mm. Takto dosiahnete najlepšiu priľnavosť a zabránite voľným dieram, ktoré môžu viesť k poškodeniam.
- Priebežne kontrolujte, či sú všetky dlaždice počas inštalácie perfektne vyrovnané v rovine, pretože na rozdiel od mramoru alebo terrazza sa cementové dlaždice nezbrusujú ani neleštia.
- Dlaždice umiestňujte ručne po jednom, vtlačením do lepidla. Dlaždice vyrovnávajte iba tlakom rúk. Za žiadnych okolností nepoužívajte drevenú rukoväť ani gumené kladivo, pretože postupom času sa môžu začať objavovať mikrotrhliny.
- Špára medzi dlaždicami by mala byť veľkosti cca 2 mm (postačuje aj na šírku špachtle). Príliš široké škáry môžu pokaziť vizuálny efekt.
- Počas pokladania hneď očistite dlaždice mokrou handrou alebo špongiou od zvyšného lepidla, ktoré ostalo na povrchu, pretože je ťažké ho odstrániť, keď zaschne.
- Dlaždice je potrebné rezať diamantovým kotúčom mokrým rezaním, aby sa predišlo vylamovaniu okrajov.
- Pred škárovaním spojov nechajte lepidlo riadne vyschnúť (3 – 4 dni, resp. podľa návody výrobcu). Nezakrývajte dlažbu, aby sa vlhkosť mohla dobre odpariť a nespôsobila škvrny alebo trhliny.
- Po pokládke a zaschnutí lepidla dobre umyte povrch s handrou a čistou vodou. Odstráni sa tým tenký povlak pigmentového prachu, ktorý ešte môže pokrývať dlaždice.
Škárovanie
- Na škárovanie použite flexibilnú špárovaciu maltu (napr. Murexin, Sika apod.). Nepoužívajte epoxidové škárovacie hmoty. Škárovacia malta by mala byť dostatočne tekutá, aby úplne zaplnila spoje. Nanášajte špachtľou alebo gumeným hladítkom.
- Pred škárovaním dlaždice dobre navlhčite špongiou, aby sa škárovacia malta čo najmenej uchytila na povrchu dlaždice.
- Aplikujte po menších úsekoch, nerozťahujte špárovku po celej ploche ako pri keramických obkladoch a kachličkách. Akonáhle je aplikovaná, očistite zvyšky škárovacej hmoty na dlaždiciach celkom dočista s mokrou špongiou alebo handrou (napr. po každých 8-10 dlaždiciach). Škárovaciu hmotu, ktorá leží dlhšie, zájde do pórov a zaschne, je bez poškodenia dlaždice veľmi ťažké odstrániť.
- Spoje by mali byť plné, bez medzier a jamôk.
- Nikdy nepoužívajte kyslé (cement rozpúšťacie) prípravky, aby ste odstránili zvyšky alebo škvrny po škárovacej malte.
- Nikdy nelepte inštalatérske pásky priamo na dlaždice. Páska môže zmeniť farbu alebo zanechať škvrnu.
- Biela farba škárovacej malty sa hodí vo väčšine prípadoch najviac. Pre dlaždice s tmavšími vzormi je možné použiť (svetlo)šedú škárovaciu hmotu. Neodporúča sa používať iné farebné škárovacie malty, keďže pigment môže spôsobiť škvrny. Ak sa rozhodnete použiť farebnú škárovaciu maltu, odporúčame, aby bola rovnaká, alebo svetlejšia než najsvetlejšia farba použitá vo vašom vzore.
- Nechajte škárovaciu maltu zaschnúť po dobu 2-4 dní.
Impregnácia
- Po zaschnutí škárovacej hmoty podlahu dôkladne umyte.
- Po vyschnutí pokračujte impregnáciou (primerane, nie príliš veľa). Použite vlnený valček, prípadne handru alebo štetec. Impregnácia minimalizuje absorpciu vody a oleja a udržuje prirodzený matný vzhľad. Zabraňuje prenikaniu špiny do pórov a uľahčuje tým čistenie.
- Na impregnáciu použite bezfarebný impregnačný prostriedok určený pre cementové a betónové dlažby (porézny povrch). Otestujte ho na jednej dlaždici, čím zistíte stupeň absorpcie dlaždíc.
- Nepoužívajte krúživé pohyby, ale sťahujte. Zvyšky vytrite ešte pred zaschnutím čistou suchou handrou, aby neostali lesklé škvrny na povchu.
- Test - ak je dlažba dostatočne naimpregnovaná, kvapka vody ostane stáť na jej povrchu.
- Pri pokládke v krytom exteriéri použite impregnačný náter obsahujúci UV ochranu.
V prípade potreby zvýšenej ochrany je možné na dlažbu následne aplikovať tekutý vosk (ako na mramor). Voskovanie je vhodné najmä v priestoroch s mokrou prevádzkou (jedálne, reštaurácie..) a vo veľmi namáhaných priestoroch (napr. obchodné).
Pri novej výstavbe zakryte podlahu vhodným ochranným materiálom, aby iní dodávatelia nepoškodili podlahu počas ostatných interiérových prác.
Čistenie a údržba
- Pre priebežnú údržbu pravidelne čistite čistou vodou, mydlom alebo pH-neutrálnymi čistiacimi prostriedkami.
- Nepoužívajte žiadne chemické, kyslé ani zásadité čistiace prostriedky (Savo, ocot atď.) – poškodzujú dlažbu. Nepoužívajte žiadne bielidlá, vyhnite sa vylievaniu farbív, farby na vlasy, a pod.
- Nepoužívajte drsné alebo ostré čistiace prostriedky. Škvrny sa dajú odstrániť vydrhnutím napr. hubkou na riad a mydlom.
- V prípade potreby, podľa typu používania, je možné (no nie nevyhnutné) po čase opätovne impregnovať.
Vo vstupných halách a frekventovaných priestoroch je vhodné pravidelné zametanie alebo umývanie, aby sa odstránil hrubý piesok, ktorý môže spôsobiť odretie. Vo vstupných priestoroch pomôže aj používanie rohoží vhodnej veľkosti.
Ak si želáte vyšší lesk (pri terrazzo), vyleštite dlaždice podlahovou leštičkou s bielou tkaninovou podložkou.
Pri primeranej starostlivosti, pôsobením slnka, vlhkosti vzduchu a času, rokmi získajú cementové dlaždice veľmi peknú patinu. Veľmi romantický spôsob starnutia, bez straty svojho šarmu!
Ak po rokoch budete chcieť obnoviť pôvodný vzhľad, použite mäkký tkaninový disk, vodu a pH-neutrálny prostriedok. Dlažba bude ako nová! Dlaždice nikdy nezbrusujte ani neleštite brúsnym papierom, poškriabali a poškodili by ste ich!
Poznámka
Tieto pokyny k inštalácii sú k dispozícii ako odporúčanie. Pitoreska neberie zodpovednosť za chyby alebo problémy spôsobené nesprávnou inštaláciou. Ak si nie ste istí, že pokládku zvládnete sami, je lepšie zveriť ju do rúk odborníkov. Ak máte akékoľvek otázky, kontaktujte nás pred rezaním alebo pokládkou dlaždíc.
Odporúčané produkty
- Pokládka - bežné flexibilné lepidlá
- Škárovanie - SikaCeram®CleanGrout, Murexin FM60 Premium, MAPEI Keracolor FF / Ultracolor Plus
- Impregnácia - ponúkame originálny impregnačný prostriedok od výrobcu cementovej dlažby, príp. vieme odporučiť aj inú alternatívu, dostupnú na našom trhu. Impregnácia do interiéru by mala spĺňať nasledujúce kritériá: nemení vzhľad povrchu, je bez zápachu, bezfarebná, nezanecháva na povrchu film.
- Tekutý vosk - pre cementovú dlažbu FILA Matt; pre terrazzo dlaždice vám radi odporučíme podľa spôsobu použitia.